Nie je laser ako laser

Poslednou dobou pozorujeme výrazný vzostup laserových technológií. Tento trend je daný pokrokom v odbore, a to hlavne predĺžením životnosti laserových zdrojov so súčasne klesajúcimi nákladmi. Možno predpokladať, že lasery budú do budúcna dominovať v spôsobe označovania výrobkov. Dôvod tohto trendu je úplne jasný – prevádzka a údržba laserov je jednoduchšia a lacnejšia.

V oblasti laserovej technológie disponujeme širokou ponukou riešení pre priemyselné značenie výrobkov všetkých materiálov. V portfóliu máme kontinuálne CO2 lasery na vlnovej dĺžke 9 300 nm – 10 600 nm, pulzné lasery, ktoré fungujú na vlnovej dĺžke do 1 064 nm (pevnolátkové aj vláknové). Nechýbajú ani lasery s tzv. MOPA zdrojom. Jedná sa o univerzálne vláknové lasery s premenlivou dĺžkou pulzu (5 – 250 ns), ktoré sú vhodné na značenie mnohých druhov materiálov.

Špecifikácia laserov. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že čím nižšia vlnová dĺžka lasera je, tým je laser drahšia, avšak tiež zvládne označiť viac typov materiálov a tak tepelne nezaťažuje značený produkt.

Green a UV lasery

Súčasťou našej ponuky sú aj špecifické tzv. green lasery, ktoré pracujú na vlnovej dĺžke 532 nm, a UV lasery, ktoré pracujú na vlnovej dĺžke 355 nm. Všeobecne povedané, čím nižšia vlnová dĺžka, tým vyššia je cena, ale aj možnosť označiť viac typov materiálov s menšou tepelnou záťažou.

3D lasery

V minulosti nebolo ľahké značiť členité, popr. valcové predmety, pretože bolo nutné s daným predmetom alebo s laserom manipulovať. Značiace lasery totiž museli byť zaostrené na konštantnú ohniskovú vzdialenosť od predmetu. Teraz je všetko inak. Dnes ponúkame zákazníkom 3D lasery od spoločnosti Abmark, ktoré bez použitia externých osí zvládajú označiť predmet s rozdielnou výškou ±100 mm pri použití šošovky s popisovým poľom 200 x 200 mm. Tieto lasery sa používajú na značenie členitejších, popr. valcových dielov. Zaujímavosťou pri porovnaní štandardného a 3D lasera je to, že druhý spomínaný má dlhšiu laserovú hlavu. Tá v sebe ukrýva pohyblivý „beam expander“. Zakúpiť od nás môžete 3D lasery značky Abmark, ktorú v Českej republike výhradne zastupujeme.

Dlhšia laserová hlava

A aký je rozdiel medzi štandardným a 3D laserom? Ten spoznáte na prvý pohľad: laserová hlava 3D lasera je dlhšia, pretože obsahuje pohyblivý „beam expander“. Rozdiel jasne vidíte na obrázku laserov značky Abmark, ktorú naša spoločnosť Liftec v Českej republike výhradne zastupuje.

Softvér na ovládanie 3D lasera

Správy pre značenie sa vytvárajú v štandardnom softvéri pre ovládanie lasera. Ten umožňuje import 3D dát najčastejšie vo formáte .stp. V 3D modeli iba vyberiete oblasť, kde požadujete značenie a ovládací softvér si so všetkým sám poradí. Pri integrácii do výrobných liniek laser komunikuje s PLC po zbernici PROFINET. Predmety je možné značiť aj mimo výrobnej linky, pretože tieto lasery dokážeme integrovať do uzavretých značiacich staníc.